Çok özel bir yere davetlisiniz
HABERLER
önceki haber
sonraki haber
Bu yemeklerin Tayland’dakinden farkı yok

Bu yemeklerin Tayland’dakinden farkı yok

Suada Club’ta üç hafta önce açılan Tayland restoranı “Thai Lotus”un şefi Niwapan Paekhiri yaz için Phuket’ten geldi. Tayland’daki restoranda Bill Gates, Oasis, Angelina Jolie ve Brad Pitt gibi isimleri ağırlayan Paekhiri “Yemeklerimizi Türk damak tadına göre değiştirmiyoruz. Tayland’da nasılsa burada da öyle” diyor

Suada Club’da üç hafta önce açılan Thai Lotus isimli Tayland restoranının şefi Phuket’ten özel olarak geldi. Dünyaca ünlü isimler tarafından tercih edilen ve bu nedenle de en az müşterileri kadar ünlü olan Lotus’un şeflerinden Nipawan Paekhiri ve yardımcısı Choochue Kriangsak’ın Türkiye’ye gelmesine ön ayak olan kişiyse cemiyet hayatının tanınmış simalarından Selma Türkeş. İşletmeci Paekhiri, Türkeş hakkında “Selma hanım düzenli müşterimizdi. Lotus’ta müşterileri ailemizden biri gibi karşılarız. Onunla da zamanla abla kardeş gibi olduk” diyor ve ekliyor “Bizi yaz sezonu için buraya davet ettiğinde tereddüt etmeden kabul ettik.” Paekhiri’nin her akşam farklı bir geleneksel kıyafet giyerek müşterilerle bizzat ilgilendiği restoran 80 kişilik. Hafta sonu için önceden rezervasyon yaptırılması şart. İki kişilik bir yemeğin fiyatı ise 100-150 TL arasında değişiyor.

Phuket’teki restoranınız Lotus’un önünde hep kuyruk söyleniyor. Müşterilerinizin büyük çoğunluğu da ünlüler. Sırrınız ne?

Nipawan Paekhiri: Size garip gelebilir ama bizim için ünlü olmak mühim bir mesele değil. Restoranımızın beğenilmesi güzel ama abartılacak bir şey yok. Sonuçta görevimizi yapıyoruz. Zaten restoranımda yemek yiyen bu isimlerin çoğunu tanımıyorum bile. Gazeteleri, dedikodu dergilerini hatta televizyonu bile takip edecek zamanım olmuyor. Mesela çok eğlenceli bir ekip gelmişti yemeğe. Sonradan öğrendiğime göre Oasis grubuymuş. Sırrımızsa geleneklerimize sadık kalışımız.
Choochue Kriangsak: Biz diğer Tayland restoranları gibi yemekleri müşterilerin kültürlerine göre de adapte etmiyoruz. Masalarımızda hardal, ketçap göremezsiniz. Mesela siz Türkler her şeyle ekmek yiyen bir milletsiniz ve biz Thai Lotus’da ekmek servis etmiyoruz çünkü amacımız sizi yüzde yüz Tayland mutfağıyla tanıştırmak.

“Sizde ekmek, un ve yağ bol. Tayland mutfağı daha sağlıklı”
Türk mutfağı ile Tayland mutfağı arasındaki farklar neler?

Nipawan P.: Sizde ekmek, un ve yağ bol ve bu kilo problemine yol açan bir durum. Tayland mutfağı ise daha sağlıklı. Şöyle söyleyeyim; Tayland yemekleri yiyerek farkında olmadan zayıflayabilirsiniz. Bir de bizde çeşit daha bol. Örneğin Phuket’teki restoranın mönüsünde 100’e yakın ana yemek seçeneği var. Burada ise maksimum 20 farklı yemek sunuluyor.
Choochue K.: Siz her şeye peynir koyuyorsunuz.
Nipawan P.: Bu arada bu söylediklerimden Türk mutfağını sevmediğim anlaşılmasın lütfen. Tam bir kebap düşkünüyüm. İskender, döner ve dürüme bayılıyorum.

Üç haftadır İstanbul’dasınız. Gelen tepkiler nasıl? En sık tercih edilen yemekler neler?
Nipawan P.: Tepkiler süper. Gelen müşterilerimizin çoğu daha önce Tayland yemeklerini tatmış insanlar. O yüzden de garipsemiyorlar, hatta yeni şeyler denemek için ekstra hevesliler.
Choochue K.: En çok karışık iştah açıcı tabağımız ve dana etli yemeklerimiz tercih ediliyor. Gelenler meraklı oldukları için yeni olan her şeyi bir arada denemek istiyorlar. Bu yüzden karışık tabaklar onlara göre.

“Yemek kitaplarınızı fırlatın gitsin”
Nipawan Paekhiri “Yemek kitaplarına onca para harcamak yerine içinizden gelen sesi dinleyin. Hatta şimdiye kadar aldığınız tüm yemek kitaplarını atın. Biz Taylandlılar her şeyin ruhu olduğuna inanırız. Mutfağın da ruhu vardır. Onu yakalamanın yolu da orada vakit geçirmekten geçer” diyor.

PELİN ÇİNİ

omceki haber
sonraki haber
Toplam 4 yorum bulunmaktadır
ali gültekin - 17.12.2009
farklı tat arayanlar ve denemek isteyenler için sunulmuş bir yemek çeşidi
gülşah öztürk - 15.12.2009
fiyatlar oldukça yüksek gibi. tabi ne kadar doyduğunuz ve mutlu olduğunuzlada alakalı. çok farklı tatları seven biri olarak bu mutfaga uzak dursamda denemek isterim
serpil kılıç - 10.12.2009
farklı lezzetleri tanımak güzel olsa gerek fakat benim damak tadıma pek uygun olmuyor çin yemekleri tayland yemekleri nasıl acaba ülkemizde artık farklı uyruklu kişilerde bulunduğu için onlar için güzel olmuş
Hüseyin Cüneyt Sandıkçı - 10.12.2009
Ülkemiz ne kadar çeşitli kültüre hitap edebiliyor ve hoşgörü gösterebiliyor. Misafirperver bir ulus olarak tabiki Tayland yemeklerinide deneyeceğim. Eminimki seveceğizde.
  • Adınız Soyadınız:
  • E-Posta Adresiniz:
  • Telefon Numaranız:
  • Konu Başlığı:
  • Yorum:
DİĞER HABERLER