Çok özel bir yere davetlisiniz
GEZGİN GÜNLÜĞÜ
İstanbul’a yakın bir cennet: Kıyıköy

İstanbul’a yakın bir cennet: Kıyıköy

Kırklareli’ne bağlı Kıyıköy, İstanbul’a sadece 165 km mesafede ama başka bir zamanda yaşıyor... Karadeniz’e bakan, sakin bir balıkçı köyü. Özellikle yürüyüş sevenler ve balık tutkunları için öneririm

fturkmenoglu@milliyet.com.tr

 Kıyıköy, Kırklareli’ne bağlı, Pabuç ve Kazan ırmakları arasında yüksek bir tepeye kurulmuş. İnanılmaz bir manzara var. Karadeniz bütün haşmeti ve hırçınlığıyla, köyü üç bir tarafından sarmış.
Köye Bizans kalıntılarından geçilerek giriliyor. Sanki bir su kemeri veya bir kale kapısı gibi. Eski, bazıları yıkık ama çok hoş iki katlı evlerden oluşan ana caddesi çok güzel. Aşağı, kıyıya doğru yol iniyor. Yazın denize girilen bir plaj ve balıkçıların barındığı bir koy var. Bir de, eskiden korsanlar tarafından kullanıldığı söylenen mağaralar.


Aya Nikola Manastırı
Kıyıköy’de yerleşim antik çağlarda başlamış. Kalıntılar da bu söylenceyi doğruluyor. Ne yazık ki öylesine kendi haline terk edilmiş Aya Nikola Manastırı’na köylülerden biri sahip çıkmış. 6’ncı yüzyılda, Jüstinyen döneminde yapılan Aya Nikola, kaya manastırlarının en iyi örneklerinden. Keşke bir bakım yapılsa, biraz ışıklandırılsa, adam gibi korunsa...
Aya Nikola gibi, nedense adına Neron denen çeşme yıkıntılar içine terk edilmiş. Mağaralarda da, yıkıntılarda da, ''Barış Nilgün’ü seviyo'' türü yazılar ve boş sigara paketleriyle pet şişelere rastlanıyor özen niyetine...
Kıyıköy, Trakya’nın Karadeniz kıyılarında. Eski adı Midye. Doğal bir limana sahip, bu yüzden balıkçılar için korunaklı bir sığınak. Bir zamanlar Rum köyü olan bölgede, halk balıkçılık ve ormancılık yaparak geçimini sağlıyor. Son yıllarda da, fazla uzun olmayan turizm sezonunda, biraz pansiyonculuk, biraz lokantacılık.


Köyü denizden seyredin
Hafta sonları İstanbul’dan düzenlenen yürüyüş turu müdavimlerinin çok iyi bildiği bir yer. İğneada açıklarında tutulan balıkların taze taze yenebildiği bir köy burası. Mevsimine göre tekir, kalkan, lüfer, karagöz, midye ve pavuryanın en güzeli Kıyıköy’de. Ama küçük bir öneri: Alıp evde kendiniz yapsanız daha iyi!
Limandan motor kiralayıp Karadeniz’in azgın dalgaları ile boğuşabilir, denizden köyü seyredebilirsiniz. İğneada’yı denizden seyretmek ayrıca çok keyifli.
Bir de mutlaka Kartaltepe’den güneşin batışını seyredin. Hele bugünlerde, daha havalar tam soğumamışken, aynı anda güneş renk renk eriyip giderken...
Düşünün, geriye birkaç güzel günden başka ne kalacak?

 Nasıl gidilir?

TEM yoluyla, Edirne istikametini takip edin. Çerkezköy sapağından Saray yönüne doğru gidin. Saray’dan sonraki 23 km’lik yol biraz virajlı. İstanbul’a 165 km. uzaklıkta. Benim gibi eski yolu tercih ederseniz, Avcılar, Çatalca, Saray’ı takip ediyorsunuz. Daha uzun ama daha güzel.Otobüsle ulaşmak isterseniz, Esenler terminalinden Saray otobüslerine binebilirsiniz. Saray-Kıyıköy arasında minibüsler çalışıyor.

Ne yapılır?

Uzun yürüyüş yapabilirsiniz. Azgın bir doğa sizi bekliyor! Yedek çorap ve ayakkabıyı unutmayın. Dilerseniz turlara da katılabilirsiniz. Gezici YAK, yemek dahil kişi başı 60 TL. Tel: (0212) 238 51 07.
Arnika da İstanbul’dan günlük tur yapıyor, bilgi için www.arnika.com.tr.
Aya Nikola Manastırı ve Neron Çeşmesi’ni mutlaka ziyaret edin.
Korsanlardan kaldığı rivayet edilen mağaraları görmeyi ihmal etmeyin.
Kastro deresine gidin. Doğayla baş başa kalıyorsunuz. Ben bayıldım...

Ne yenir?

Mutlaka balık. Balıkçıları önce bir tartın, servisleri çok şahane değil. Ama taze balık ve bol yeşillik gelince, insan yemeye başlayınca rahat ediyor. Yürüyüş yaptıktan sonra, bir de üzerine temiz hava alınca; kurt gibi acıkacaksınız. Trabzon ekmeği ve yanında peynir-domates de hiç fena gitmiyor; benden söylemesi!

Nerede kalınır?

Birkaç pansiyon var; ama ben oradayken hepsi de kapalıydı. Sanıyorum en son 29 Ekim hafta sonunda açmışlar. Ama ille de konaklamak isterseniz, kapılarını çalarak pansiyonları kullanabiliyorsunuz. Oda fiyatları çok uygunmuş, 20-30 TL. Galiba İstanbul’dan ve yakın çevreden gidenler için en iyi seçenek, akşam yemeği sonrası eve dönmek.

DİĞER YAZILAR
DİĞER HABERLER