Çok özel bir yere davetlisiniz
HABERLER
önceki haber
sonraki haber
Pasaport almak için gerekli evraklar nelerdir?

Pasaport almak için gerekli evraklar nelerdir?

Ramazan Bayramı’nda yurtdışına gitmeyi düşünüyorsanız eğer, öncelikle nereye gideceğinize karar vermeniz gerekiyor. Karar verip gerekli rezervasyonlarınızı yaptırdıktan sonra ise sıra geliyor vize ve pasaport işlemlerine. Yeni pasaport çıkartmak istiyorsanız ya da pasaportunuzun süresini uzatmayı düşünüyorsanız. Yapmanız gerekenleri sizler için derledik;

Pasaport almak veya temdit ( süresini uzatmak) ettirmek için en yakın İlçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine, yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın ise Elçilik veya Konsolosluklara başvurması gerekiyor. Pasaport müracatları ise bir iş günü içerisinde neticelendiriliyor. Ama herhangi bir aksilik çıkması durumunda sorun yaşamamanız için müracaatınıza 3-4 gün önceden başlamalısınız.

İlk defa umuma mahsus (Lacivert) pasaport alacak veya var olan pasaportunu uzatmak isteyen şahıslar için gerekli evraklar:

• Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi,
• Yeni alacaklar için 4,  var olan pasaportunu geçerli bir nedenden dolayı ( vize reddi alınması, sınır dışı kaşesi vurulması, eşkal değişikliği vb ) değiştirmek isteyenler 3 fotoğraf, pasaportunu  uzatmak (temdit ) isteyenler 3 adet fotoğraf,
• İstenen süreye göre maliye veznelerine yatırılacak para karşılığı alınan harç makbuzu,
• Pasaport bürolarından alınacak form doldurularak yeni alacaklar, pasaportunun süresini uzatacak veya değiştirecek olanlar ilk üç maddede belirtilen evraklarla en yakın ilçenin  pasaport bürolarına şahsen müracaat edeceklerdir.

Pasaport harç bedelleri:
6 aya kadar olanlar: 102.40 TL.
1 yıl için olanlar: 246.80TL.
3 yıl için olanlar: 353.00TL.
3 yıldan 5 yıla olanlar: 500.30 TL.
Cüzdan bedeli: 81 TL.

 

UMUMA MAHSUS (Lacivert) PASAPORT ALACAK VEYA SÜRESİNİ UZATACAKLARDAN İSTENİLEN BELGELER

Nüfus cüzdanının aslı ve (ön ve arka yüzü) fotokopisi ile. Nüfus cüzdanında T.C Kimlik Numarası (vatandaşlık numarası) yoksa ( internetten çıktı alınarak ) temin edilerek gelinecektir.

1. Yeni pasaportlar için 4 adet, temditler (uzatma) için 3 adet 4.5 x 6 cm ebadında vesikalık fotoğraf. Refakat hanesine kaydedilecekler; yeni doğmuş bebekler dâhil; Küçük bebeklerin fotoğrafları evde  vesikalık olabilecek şekilde çekilmiş fotoğraf şeklinde olabilir. Bazı ülkeler fotoğrafın arka planında beyaz fon istemektedir. Fotoğraflar son durumu tespit eden, cepheden çekilmiş şapkasız ve güneş gözlüksüz olmalıdır. Kadınlar için; çehrenin tam olarak görülmesini mani olmayacak şekilde, başın saç diplerinden itibaren bir örtü (Çarşaflı fotoğraflar kabul edilmemektedir) ile bağlanmış olarak çekilmiş olan fotoğraflar da kabul edilir.
2. Maliye bakanlığınca her yıl belirlenen Pasaport cüzdan bedeli (bu ücret pasaport bürolarınca alınmaktadır ve temditler=süre uzatımı için pasaport cüzdan bedeli istenmez) ve talep edilen sürelere göre belirlenmiş pasaport harcı alınır (vergi dairelerine yatırılır). Ancak 7 yaşından küçük ve aynı zamanda anne ya da baba refakatine eklenecek çocuklardan harç alınmaz. 
3. 18 YAŞINDAN KÜÇÜKLER İÇİN ve MAHCURLULAR ( Akıl zafiyeti olanlar ) Reşit olmayan 18 yaşından küçük çocuklar ve mahcurlular (kendini temsil etme yetisine sahip olmayan) için her pasaport işleminde ( uzatmalar=temditler de )noterden veya pasaport vermeye yetkili makamlar  ( Pasaport bürolar vb )huzurunda verilecek muvafakat name alınacaktır. Mahcurlular için mahkemenin bir kişiyi vasi tayin etmesi gerekmektedir. Mahcurlularda ( akıl noksanlığı ) muvafakati vasi tayin edilen kişi verecektir.Anne yada babaları tarafından çocuklarıyla beraber yapacakları pasaport müracaatlarında, çocuk kendi başına pasaport alacaksa anne - baba ikisi de, anne - babadan birinin pasaportuna işlenecekse diğer tarafın vereceği noterden tasdikli veya pasaport biriminde hazırlanacak muvafakatname ile müracaat etmeleri gerekmektedir. 18 yaşından küçük çocuklar ayrı pasaport alacaksa anne ve baba muvafakat verecek ve müracaata çocuğun gelmesi gerekmektedir. 18 yaşından küçük çocuk anne yada banın pasaportuna kaydedilecekse diğer tarafın muvafakati olacak ve refakat bölümüne fotoğrafı yapıştırılması isteniyorsa çocuk müracaata gelmesi gerekmektedir. Refakat bölümüne fotoğraf yapıştırılması istenmiyorsa 10 yaşından küçük çocuğun müracaata gelmesine gerek yok. 10 yaşından sonra her çocuğun fotoğrafı yapıştırılmaktadır. Ancak bazı ülkeler refakatteki çocuğun yaşı ne olursa olsun fotoğrafını istemektedir.  7 yaşından küçük çocuklar için anne yada baba refakatine kaydedilmeleri durumunda çocuklar için harç alınmamaktadır. 18 yaşından küçük çocukların pasaportlarını kanuni temsilcileri teslim alabilirler( anne - baba veya vasisi veya noterden vekalet verilen her hangi bir kişi ) 


İŞCİ MEŞRUHATLI, ÖĞRENCİ MEŞRUHATLI PASAPORT ALMAK İSTEYEN VE  İHRACATÇI, İTHALATÇI ve KASAP YAZDIRMAK İSTEYEN VATANDAŞLARIMIZ;

İŞCİ MEŞRUHATLI (işçi pasaportu) pasaport almak isteyen vatandaşlarımız Türkiye İş Kurumundan alacakları belge ile İşçi meşruhatlı pasaport alabilirler. Yurt dışına bilimsel, sosyal, kültürel ve spor etkinliklerine katılmak veya eğitim amacıyla yurt dışına çıkış yapan üniversite öğretim elamanları ile öğretmenler ve öğrencilerin yurt dışına çıkışlarında; Üniversite öğretim elemanları ve öğrencileri yurt dışına çıkışları için üniversitelerinin onayları ve yurt dışında kalacakları tarihleri ile ilgili yazıyı üniversitelerinden alacaklardır. Milli Eğitim Bakanlığından ayrıca bir yazı almalarına gerek kalmayacaktır. Üniversite öğretim elemanları ve örencileri haricindeki diğer öğrenim için gidecek öğretmen ve öğrencilere verilecek öğrenci meşruhatlı (harçsız) pasaport almak isteyenlerin Milli Eğitim Bakanlığı Yükseköğrenim Genel Müdürlüğü veya Dış İlişkiler Daire Başkanlığından alacakları belge ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okulların Avrupa Birliği Eğitim Programları ve diğer uluslar arası eğitim projeleri çerçevesinde yurt dışına çıkacak öğrencileri valilik onayı ile veya ÖSYM sınavı sonuçlarına göre öğrenci alan yurt dışındaki üniversitelerde öğrenim için gideceklerin kayıt yaptırdıklarına dair belge  veya ÖSS sonuç belgesinin aslı ile,  ÖSYM sınavına göre öğrenci almayan üniversitelerin gönderecekleri okula kabul edildiklerine dair davet mektubu ile KKTC deki üniversitelere ÖSYM tarafından yerleştirilmeyip özel yetenek sınavı ile öğrenim görmeye hak kazanan veya öğrenim gören öğrencilerin özel yetenek sınavını kazandıklarına dair belge, KKTC deki üniversitelerinden aldıkları öğrenci belgesi  veya üniversitelerinden çekilen ve Türkiye'deki irtibat bürolarınca onaylanan fax ile, Milli Eğitim Bakanlğına bağlı Endüstriyel Teknik okul  ve kurumlarında öğrenci olanlar Valilik makamının onayı ile  ÖĞRENCİ MEŞRUHATLI (harçsız) pasaport alabilmeleri için yukarıda sayılan belgelerini İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığına bağlı Mükellef Hizmetleri Diğer Vergiler Grup Müdürlüğüne ( Cevizlibağ Yeşil Plaza Kat:8 E-5 Kenarı ) onaylatmalarının ardından pasaport büro amirliklerine başvurabilirler . Pasaportunun meslek hanesi bölümüne İHRACATÇI yazdırmak isteyenlerden; İHRACATÇI BİRLİKLERİNE üye olduklarına dair belge, İTHALATÇI yazdırmak isteyenler; İTHALAT BELGESİ, KASAP yazdırmak isteyenlerden maliyeden alacakları vergi belgesi ile belediyelerden almış oldukları ruhsatla veya kasaplar derneğinden almış oldukları bonservis ile kasap olduklarını belgelendirenlerin meslek hanelerine bu meslekleri yazılır.

Kaynak: www.iem.gov.tr

omceki haber
sonraki haber
  • Adınız Soyadınız:
  • E-Posta Adresiniz:
  • Telefon Numaranız:
  • Konu Başlığı:
  • Yorum:
DİĞER HABERLER