Çok özel bir yere davetlisiniz
GEZGİN GÜNLÜĞÜ
Kamçatka

Kamçatka

Doğanın bağışladığı cömert hazineleri ile Kamçatka, büyüleyici ve egzotik bir yer. Fantastik manzaralarla süslü, vahşi yaşamın benzersiz kombinasyonu, Rusya’nın bu ücra köşelerini keşfetmek üzere her gezgin için çeşitli fırsatlar sunuyor.

Mantarların ağaçlardan daha yüksek olduğunu çok az görmüş olabilirsiniz. Yaz sonlarında inanılmaz sayıda mantarlar cüce kayınların ve söğütlerin üstünde yükselirler. Yarımada üzerinde çok sayıda dramatik volkanlar, koylar ve kıyı şeritleri manzara fotoğrafı çekmek için harika görüntüler veriyor. Commander Adaları’nın olağanüstü çeşitlilik gösteren vahşi yaşamı ve tarihsel kalıntıları ile Dünyanın Sekizinci Harikası – Gayzerler Vadisi – gezinizin çok yönlü bir keşif olmasını da sağlıyor.

1,250 kilometre uzunluğundaki Kamçatka Yarımadası, Pasifik Okyanusu (doğusunda) ile Okhotsk Denizi (batısında) arasında yer alır. Yarımadanın alanı 472,300 km² ve doğanın değişik renkleri yönünden son derece zengin bir yer. Yarımada üzerindeki merkezi vadi ve Kamçatka Nehri, 29 tanesi halen aktif olan yaklaşık 150 volkandan oluşan büyük volkanik sıraların arasında kalmış. Böylelikle, Kamçatka, sahip olduğu volkanların çokluğuyla dünyanın volkanik fenomeni olarak nitelendiriliyor.

Kamçatka’nın 19 aktif volkanı UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış. Bu volkanların en yükseği Klyuchevskaya Sopka (4750 m) olduğu halde, kusursuz konisiyle en güzel, en etkileyici volkan adaylarından biri Kronotsky. Kamçatka’nın ortasında Avrasya’nın tek Gayzer Vadisi bulunuyor.

Boz ayılar, kar koçu, samur, sansar ailesinden bir hayvan olan wolverine, kaya kartalı ve gökdoğan Kamçatka’nın vahşi yaşamının zengin örnekleri. Yarımada dünyanın en büyük kartalı olan Steller Deniz Kartalı’nın üreme yeri. Dünyadaki en büyük hayvan olan Mavi Balinalar kıyı şeridinde bolca görünüyorlar.

Commander Adaları, Kuzeybatı Pasifik Okayanusu’nda yer alan küçük bir adalar grubu. Deniz rafları, kemerleri ve sütunları, adaların kıyı şeridinin dramatik görünümüne katkıda bulunuyor. Commander Adaları’ndaki bitki örtüsü orman üst sınırı altında ve orman üst sınırında yaşayan türlerden oluşan tundra tipi bitkiler.

Adalar ve çevreleyen 50 km.lik denizalanı Commandorsky Doğa Rezervi olarak koruma altında. Buradaki önemli türler arasında çok sayıda kürklü kuzey foku ve Steller Deniz Aslanı sayılabilir. Çevre suları, aralarında Kaşalot, Katil Balina ve Kambur Balina’nın olduğu çok sayıda balina türüne beslenme ortamı sağlıyor. Adalar aynı zamanda büyük denizkuşu kolonilerine de yuva oluyor. Adaların iç kesimlerinde izole ve endemik alt türler olmak üzere, iki tür kutup tilkisi bulunduğu gibi, dağ kar tavuğu ve dağ kum kuşu da bulunuyor.

Keşif gemisi ile gerçekleştirilen bu 10 günlük seyahat, sıra dışı deneyimler yaşamak isteyen gezginler için ideal.

Kaynak : devrialem.com

DİĞER YAZILAR
DİĞER HABERLER